Hediye seçerken dikkat edilmesi gereken bir kaç nokta

Neden hediye alınmak istenildiği konusunda elbette önerileri sınıflandırmak mümkün değildir. Ancak yine de hediye seçerken dikkat edilmesi gereken bir kaç nokta olabilir:
Alınacak hediyenin değeri elbette maddi yükü açısından önemlidir ancak duruma göre pahalı bir hediye almak gerekebilir. Çok değerli hediyeler vermek, elbette hediye verilen kişi için heyecan vericidir. Ama bu şekilde hediye alan kişi kendi ekonomik durumunu sıkıntıya sokmamalıdır.
Her zaman çok değerli hediyeler veren varlıklı bir kişiye aynen karşılık vermeye çalışmak da yanlış olur. Çünkü önemli olan hediyenin değeri değil, hediye vermenin düşünülmüş olmasıdır. Hediye alırken çıkar hesabı yapmak yanlış olur. Hediye verilen kişinin karşılığını verip vermeyeceği düşünülmemelidir.
Hediye seçimi, bir anlamda hediye veren kişinin zevklerine de bağlıdır. Bu nedenle bir sınırlama koymak doğru olmaz. Hediyenin, verilecek kişiyi utandırmayacak ve sıkıntılı bir durumda bırakmayacak kıymette olmasına dikkat edilmelidir. Verilecek hediyelerin özenle paketlenmiş olması ve paketin içine kutlama ve iyi dileklerin yazıldığı bir notun konması, hediye verilen kişiyi mutlu edecektir.
Hediye olarak para verilmesi, genel olarak aile büyüklerinden küçüklere verilirse uygun olur. Belki de hediye seçiminde karşılaşılan zorluklar ya da zaman kısıtları yüzünden cumhuriyet veya çeyrek altın hediye edilmesi bugünlerde sıkça tercih edilmektedir.
Son günlerde, bir grubun birleşerek hediye almaları söz konusu olduğunda, hediye çeki almaları yaygın bir uygulama haline geldi. Genelde hediye seçimi yapılırken, aynı yaştaki kişilere benzer hediyeler alınması doğru olur. Aynı hediyenin hem küçüğe hem de büyüğe verilmesi her zaman doğru olmayabilir.
Hediye olarak gelen herhangi bir şeyin başkasına hediye edilmesi pek doğru değildir. İstenmeyen durumlarla karşılaşma olasılığı her zaman yüksektir. Yolculuk dönüşlerinde alınacak hediyeler konusu, gerek ne alınacağına karar verilmesi gerekse maddi yükü açısından hep sıkıntılı olmuştur. Genelde de gidilen yerin özelliğine uygun bir magnet kurtarıcı olur.

Etiketlendi:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir