Hediyenin Önemi / Öğretmen Hediyesi

HEDİYENİN ÖNEMİ / 24 Kasım Öğretmenler Günü Hediyeleri

24 Kasım Öğretmenler Günü yaklaşırken sevgili öğretmenlerimiz için hediye seçme telaşesi de başlamış olmalı. Özellikle küçük yaşlarda paylaşmanın, mutlu etmenin ve bu güzel duyguların eğitimi için hediye bulunmaz bir yöntemdir. Ebeveynler çocuklarını onlara eğitim veren ve hayata hazırlayan öğretmenlerine karşı saygı ve sevgi duygularını belirten minik hediyelere yönlendirmelidir. Bu konu o kadar önemlidir ki çocuk yaşta mutluluk verme ve karşısındaki insana değer verme olgularının gelişimi için harika bir fırsattır.

Gelin şimdi hediye alıp verme konusuna biraz daha detaylı eğilelim;

Hediye alıp vermek, insanlık tarihi kadar eski bir alışkanlık. İnsanların mağaralarda yaşadıkları dönemde bile birbirlerine sevgilerini göstermek ve mutlu etmek amacıyla hediye alıp verdikleri biliniyor. Medeniyetten çok daha önce, insanlar ilgilerini çeken değişik taşları, bazı hayvan dişlerini birbirine hediye ederlerdi. Medeniyet geliştikçe hediyeler biraz daha özenle hazırlanmaya başlandı. Örneğin, hayvan dişlerine delik açılarak kolye yapılırdı, ya da ellerle yontulmuş taşlar hediye edildiği evlerde baş köşelere konulurdu. Halen günümüzde hediye alıp vermek hayatımızın önemli bir parçası, çünkü karşımızdaki insana bizim kim olduğumuzu anlatmanın ve bir mesaj vermenin en etkili yollarından biri…

Hayatımızdaki değerli kişilere özel günlerde ya da sadece içimizden geldiği için hediye almak, karşılıklı olarak olumlu duyguları arttırır. Karşımızdaki kişi sevildiğini, kendisine değer verildiğini hisseder. Bizim için önemli olan insanları mutlu etmek her zaman iyi gelir. Bu nedenlerle yeni eve taşınıldığında, bir bebek dünyaya geldiğinde, doğum günleri, yıl dönümleri, teşekkür etmek veya bir başarıyı kutlamak için hediye alır, hediye veririz. Bu bizim sosyal ilişkimizi kuvvetlendirir, düşünüldüğünü hissetmek bizi mutlu eder. Bu yüzden hediyelerin manevi değeri maddi değerinden çok daha yüksektir. Aslında hediyeyi veren kişi hediyeyi alan kişiden çok daha mutlu hissediyor. Hayatımızda hediye verdiğimiz kişiler genelde daha çok önemsediğimiz kişilerdir.

Hediyenin kelime anlamı birine karşılık beklemeden verilen herhangi bir şeydir ancak bundan daha fazla şey ifade eder. Hediye, her duygu ve sevgiyle karışmış bir şeylerdir. Her hediyenin özel bir anlamı vardır. Her hediye farklı anlamlar taşır ve kelime anlamından çok daha fazla anlam ifade eder. Birine hediye vermek başlı başına çok güzel ve anlamlıdır. Sevdiğimiz insanlara hediye vermenin altında yatan güdü kuşkusuz ki onları mutlu etme çabamızdır. Sevdiğimiz kişileri de bir hediyeden daha çok mutlu edecek olan şey ise kendisine özel olarak hazırlanmış olan, kişiye özel hediyedir.

İşte bu nedenle, özel günleri fırsat bilip hayatımızda önemsediğimiz kişilere ‘’önemlisin’’ mesajı göndermek, onların hayatlarına, evlerine, gündelik yaşamlarına, kendimizden ufacık izler bırakmak bizi mutlu ediyor. Hediyeyi alandan daha fazla gülümsetiyor, kendimizi iyi hissettiriyor. Bu yüzden hediye alışverişi sosyal hayatımızda bu kadar önemli..

Düşündünüz mü?  Siz en son kime hediye verdiğiniz için mutlu ettiniz kendinizi?

 

Hediyenin Önemi / Öğretmen Hediyesi” için bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir