Babalar Günü Tarihçesi

Doksan bir yıllık bir geçmişe sahip olan Babalar Günü, tüm dünyada Haziran ayının 3. Pazar günü kutlanıyor. Babalar Gününün tarihçesine baktığımızda 2 farklı kaynaktan bilgiler karşımıza çıkıyor. Birincisinden bahsedersek eğer; Katoliklere göre babalar günü Peygamberleri Hz. İsa’nın babasının anısına, 19 Mart’ı Joseph Günü adı altında babalarına armağan ediyorlar.

İkincisi ise; bazı araştırmacılar ise Babalar Günü; 1910 yılında Washington’da yaşayan John Bruce Dodd’un 6. çocuğunun doğumu sırasında hayatını kaybeden annesinin ardından, hayatını çocuklarına adayan babası William Smart için özel bir gün armağan etmek amacıyla bu fikrin ortaya atıldığını belirtiyor.

Babalar Günü ilk kez, 19 Haziran 1910′da Washington’ın Spokane şehrinde kutlanmıştır. Daha sonra yavaş yavaş ABD’nin diğer eyaletlerine yayılmaya başlamıştır. Resmi olarak ise Babalar Günü; Başkan Calyin Coolidge’nin desteğiyle 1924 yılında ABD’de kutlandı. 1966 yılına gelindiğinde o dönemin başkanı Lyndon Johnson, her yıl Haziran ayının üçüncü Pazar gününün Babalar Günü olarak kutlanacağını belirten bir bildiri yayınladı. O günden bu güne kadar tüm dünyada yaygınlaşan Babalar Günü, Haziran ayının üçüncü Pazar günü kutlanmaya başlandı. Çeşitli hediyelerle, eğlencelerle kutlanan Babalar Günü, çocukların babalarına sevgilerini göstermeleri için özel bir gün. Birçok duyguyu tek bir başlık altında toplayan Babalar Günü tüm dünya çocukları tarafından her yıl kutlanmaktadır.

Etiketlendi:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir